Czy ogrzewanie pompą ciepła jest opłacalne?

W nowoczesnych domach montuje się różnego rodzaju systemy, które pozwalają na ograniczenie kosztów związanych z utrzymaniem budynku. Wśród nich można wyróżnić m.in. pompy ciepła. Kiedy ich montaż jest opłacalny? Jak szybko zwraca się taka inwestycja?

Pompa ciepła a inne formy ogrzewania

Obecnie istnieje opcja zamontowania w domu instalacji elektrycznych, gazowych czy na paliwa stałe. Każda z tych metod wiąże się z dużymi kosztami eksploatacji. Pompa ciepła może być doskonałą alternatywą dla takich rozwiązań. Jest ona ceniona zwłaszcza w sytuacji, gdy do nieruchomości nie można doprowadzić np. gazu.

Pompy ciepła są dostępne w trzech wersjach:

  • powietrzne,
  • gruntowe,
  • wodne.

Aby pompa ciepła była opłacalnym rozwiązaniem, konieczne jest zapoznanie się z charakterystyką danej nieruchomości. Na tej podstawie można ocenić, który typ pompy sprawdzi się najlepiej w konkretnym przypadku.

Pompę ciepła można zamontować w niemal każdym budynku. Takie systemy pojawiają się zarówno  dopiero powstających obiektach, jak i tych w trakcie generalnego remontu. Kluczowy jest jednak projekt przygotowany przez specjalistów.

Korzyści wynikające z budowy pompy ciepła

Pompy ciepła mają liczne zalety. Ich budowa nie wymaga tworzenia komina, zwłaszcza jeśli w budynku znajduje się system wentylacji mechanicznej. Wówczas znikają także koszty okresowych wizyt kominiarza, który zgodnie z obowiązującym prawem musi dokonać przeglądu.

Pompa ciepła jest odciążeniem także dla osób, które nie chcą martwić się koniecznością składowania, zamawiania i zwożenia paliw stałych co sezon. Wówczas nie trzeba też wydzielać specjalnej przestrzeni z odpowiednimi warunkami do składowania takich materiałów. To wygoda przede wszystkim dla osób starszych, które nie mają siły, by samodzielnie zajmować się klasycznymi piecami. Oprócz tego stanowi ona alternatywę dla gazu.

Pompy ciepła są przede wszystkim przeznaczone do współdziałania z ogrzewaniem podłogowym. Pozwala ono na zapewnienie ciepła w budynku bez konieczności montowania grzejników. Pompy działają także w połączeniu z klasycznymi kaloryferami, które są obecnie dostępne w stylowych wersjach.

Kiedy inwestycja w pompę ciepła się zwraca?

Zamontowanie pompy ciepła w budynku to koszt, który w niektórych przypadkach wynosi kilkadziesiąt tysięcy złotych. Ma on jednak na celu uzyskanie korzyści w przyszłości. Czas zwrotu kosztów zależy m.in. od wielkości budynku, stopnia jego ocieplenia czy wydajności całego systemu. To właśnie dlatego tak ważne jest dokładne zaplanowanie inwestycji, biorąc pod uwagę zapotrzebowanie na ciepło w danym obiekcie.

Czas zwrotu kosztów inwestycji jest wyliczany indywidualnie. W aktualnej sytuacji, gdy cena ekogroszku osiąga zawrotną kwotę 3700 zł za tonę, a dane gospodarstwo domowe zużywa go np. 6 ton, zwrot inwestycji nastąpi już w ciągu 2 lat. Oprócz tego liczy się również zysk związany z komfortem użytkowania – brak brudu towarzyszącego ogrzewaniu węglem, problemów ze składowaniem opału, czy w końcu – najważniejsze – dostępność surowca. Aby jednak możliwe było uzyskanie korzyści szybko, konieczne jest zadbanie o dobór odpowiedniego rodzaju pompy ciepła i ocieplenie budynku. W sytuacji, gdy straty ciepła są duże, system musi być bowiem znacznie wydajniejszy, a więc także droższy.

Wyliczaniem opłacalności montażu pompy ciepła zajmują się specjaliści. Biorą oni pod uwagę m.in. rachunki za prąd z ostatnich kilku lat, ilość zużywanego opału, strukturę budynku i jego izolację. Na tej podstawie mogą wyliczyć roczne zapotrzebowanie na ciepło oraz przeliczyć je na koszty innych źródeł ogrzewania. Trzeba bowiem pamiętać, że ceny prądu, gazu czy paliw stałych wciąż rosną. Pompy ciepła pobierają energię z otoczenia, a więc koszty ograniczają się jedynie do stworzenia instalacji. W większości przypadków takie rozwiązanie jest bardzo opłacalne, ale – co najważniejsze – na ten moment stanowi najtańsze źródło ciepła. Istotne jest, że dobrej jakości pompy ciepła cechują się klasą efektywności w zakresie od 3,5 do 5,5. Oznacza to, że z 1 kWh pobranej energii pompa oddaje do układu grzewczego domu odpowiednio 3,5-5,5 kWh.