Klimatyzacja do domu: klimatyzator przenośny czy ścienny?

Planujesz zakup klimatyzatora? To świetny wybór, dzięki któremu nie musisz przejmować się nawet najbardziej uciążliwymi upałami. Zastanów się jednak, jaki rodzaj urządzenia najlepiej sprawdzi się w Twoim domu. Do wyboru masz dwie główne opcje – klimatyzatory przenośne i ścienne. Sprawdź, czym charakteryzuje się każdy z nich i na który się zdecydować.

Rodzaje klimatyzatorów

Choć zasada działania wszystkich urządzeń tego typu jest podobna, są one dostępne w wielu różnych wariantach. Dwie główne kategorie obejmują klimatyzatory przenośne i ścienne, przy czym drugi typ obejmuje szereg różnych rozwiązań. W jego zakres wchodzą jednostki typu split i multisplit, a co więcej mogą być one montowane w różnych miejscach, na przykład na ścianie lub na suficie.

Na jaki rodzaj warto się zatem zdecydować? To zależy od konkretnych potrzeb. Na wstępie warto jednak ustalić, czy lepszy będzie klimatyzator montowały na stałe czy z możliwością przenoszenia. Przyjrzyj się charakterystyce każdego z nich.

Klimatyzatory przenośne

Są to urządzenia o stosunkowo niewielkich wymiarach, które można ustawić w dowolnym miejscu pomieszczenia. Podkreślaną przez producentów mobilność takiego sprzętu ogranicza jednak konieczność wygospodarowania miejsca na rurę, która musi mieć ujście na zewnątrz budynku. Dlatego de facto taki klimatyzator powinien stanąć w pobliżu okna, przez które można wystawić przewód. To pierwsza niedogodność – nie w każdym pomieszczeniu jest możliwość wygospodarowania takiego miejsca. Ponadto sporych rozmiarów rura przechodząca przez pokój z pewnością nie prezentuje się zbyt atrakcyjnie.

Kolejnym mankamentem jest głośne działanie tego typu urządzeń i niższa wydajność niż w przypadku urządzeń montowanych na ścianach. Przenośne jednostki zwykle też mają mniej zaawansowane funkcje, na przykład nie są wyposażone w najwyższej klasy filtry.

Do ich zalet należy natomiast niższa cena i możliwość przenoszenia, chociaż tak naprawdę jedynie w ograniczonym zakresie.

Klimatyzatory ścienne

Kolejną propozycją są klimatyzatory ścienne, które na stałe montuje się w jednym miejscu. One także są wyposażone w rurę odprowadzającą ciepłe powietrze, jednak w przypadku takiego rodzaju montażu jest ona zwykle ukryta w taki sposób, by nie szpeciła pomieszczenia.

Do zalet urządzeń ściennych można zaliczyć:

  • wysoką wydajność,
  • cichą pracę,
  • wbudowane nowoczesne filtry zanieczyszczeń,
  • łatwość obsługi i konserwacji.

Choć ten typ urządzeń jest droższy, to z pewnością lepiej sprawdzi się do użytku stałego. Tym bardziej że wiele urządzeń może być używanych również jako dodatkowe ogrzewanie. Dlatego decydując się na ich zakup, można zapewnić sobie komfort nie tylko podczas upalnego lata, ale także jesienią czy wiosną.

Jaki klimatyzator wybrać?

Jak zwykle wiele zależy tutaj od indywidualnych preferencji. Można jednak przyjąć, że klimatyzator przenośny sprawdzi się, jeśli masz zamiar używać go sporadycznie, na przykład do chłodzenia domku letniskowego, w którym przebywasz jedynie w weekendy. To także opcja do domów i mieszkań, w których nie ma możliwości zamontowania urządzenia ściennego.

Jeśli natomiast szukasz klimatyzatora, którego chcesz używać regularnie, zdecydowanie warto wybrać rozwiązanie montowane na stałe. Choć jego cena jest nieco wyższa, to komfort jest nieporównywalnie większy. Takie urządzenia poprawiają także jakość powietrza, co jest ważne dla alergików, ale nie tylko. Chcesz wiedzieć więcej? Skontaktuj się z nami!