Moc paneli fotowoltaicznych: jak obliczyć realne zapotrzebowanie?

Panele fotowoltaiczne są sposobem na oszczędzenie pieniędzy związanych z energią elektryczną. Pozwalają one na wykorzystanie promieni słonecznych i przetworzenie ich na prąd. Aby jednak instalacja była wydajna, konieczne jest wybranie jej odpowiedniej mocy. Jak ją obliczyć?

Moc paneli a charakterystyka instalacji

Trzeba pamiętać, że nie każde panele słoneczne produkują taką samą ilość energii elektrycznej. Wręcz przeciwnie, ich wydajność zależy m.in. od wybranej lokalizacji. Miejsce montażu paneli fotowoltaicznych musi być bezpośrednio nasłonecznione. Oprócz tego konieczne jest zadbanie o to, by na powierzchni paneli nie gromadziły się liście i inne zabrudzenia.

Warto wybierać wysokiej jakości panele słoneczne, które pozwalają na wyprodukowanie dużej ilości energii. Poszczególne modele różnią się od siebie mocą. Musi być ona dostosowana do zapotrzebowania na energię w danym budynku. Zwykle wybiera się panele o wyższej mocy, co pozwala na zaspokojenie potrzeb użytkowników obiektu także w momentach, gdy chwilowo wykorzystuje się większą liczbę urządzeń elektrycznych.

Jak obliczyć moc paneli słonecznych?

Moc instalacji fotowoltaicznej zwykle wylicza się na podstawie określonych wzorów. Istnieje kilka możliwości obliczenia tej wartości. Jedną z nich jest przeliczenie rocznego zapotrzebowania na prąd, a następnie pomnożenie uzyskanego wyniku przez 2 i podzielenie przez produkcję roczną z 1 kW. Zazwyczaj wynik powinien oscylować w okolicach 2,5 kW. W większych budynkach zapotrzebowanie bywa jednak dużo wyższe. Wówczas można zastosować mnożnik 2,2 zamiast 2, co pozwoli na uzyskanie zapasu mocy, umożliwiającej pokrycie kosztów także w momentach, gdy wykorzystanie prądu jest większe.

Jeśli nie dysponujesz wiarygodnymi wyliczeniami zużycia prądu w ciągu roku, można zastosować uniwersalny wzór. Wówczas należy założyć, że pojedyncza osoba zużywa od 800 do 1600 kWh, a rodzina – od 1400 do nawet 4700 kWh. Znaczenie ma to, jakie urządzenia elektryczne są wykorzystywane w danym gospodarstwie. Obliczenie zapotrzebowania i odpowiedniej mocy instalacji warto powierzyć specjalistom. Dysponują oni wiedzą na temat zapotrzebowania na prąd w konkretnych budynkach, zarówno mieszkalnych, jak i przemysłowych.

Jeśli instalacja fotowoltaiczna produkuje więcej prądu, niż jest to potrzebne, może być on oddany do sieci lub gromadzony we własnych akumulatorach. W pierwszym przypadku użytkownik odbiera tylko 70-80% zgromadzonego prądu. W drugim może wykorzystać 100%, jednak wymaga to zakupienia akumulatorów. Jest to koszt wynoszący nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych, dlatego zwraca się on w przypadku większych nadwyżek.

Zapotrzebowanie na prąd a rachunki z poprzednich lat

Do wyliczenia zapotrzebowania na prąd zwykle wykorzystuje się rachunki z poprzednich miesięcy, co najmniej z 12. Na tej podstawie można sprawdzić, jak zużycie energii elektrycznej różni się na przestrzeni kilku pór roku, zwłaszcza jeśli w budynku stosuje się ogrzewanie prądem. Pozwala to na wybranie paneli słonecznych, które zapewnią odpowiednią ilość energii zimą, a latem pozwolą na wyprodukowanie nadwyżki. Taki nadmiar prądu można następnie oddać do sieci, a później wykorzystać w momentach, gdy zapotrzebowanie nagle wzrośnie.

W przypadku nowych obiektów konieczne jest wykonanie bardziej złożonych obliczeń i prognoz. Wówczas bierze się pod uwagę metraż budynku, stopień jego ocieplenia, a także zamontowane instalacje. Obecnie stawia się na systemy energooszczędne, które pozwalają na ograniczenie kosztów związanych z użyciem energii. Nie wiesz, jak obliczyć zapotrzebowanie dla Twojego domu? Skontaktuj się z nami! Nasi specjaliści chętnie Ci pomogą.