Najtańsze ogrzewanie domu jednorodzinnego – w co warto zainwestować?

Budujesz nowy dom? A może chcesz zmodernizować instalację grzewczą w istniejącym budynku? Obecny wzrost cen skłania inwestorów do poszukiwania rozwiązań, które będą najtańsze w eksploatacji. Należysz do tej grupy? Sprawdź, w jakie ogrzewanie domu jednorodzinnego warto zainwestować, aby nie martwić się o wysokość rachunków zimą.

Rodzaje ogrzewania – jak pozyskać energię cieplną?

Istnieje wiele sposobów ogrzewania budynków. Od lat stosuje się paliwa stałe, takie jak węgiel i drewno; grzać można także olejem opałowym. W ostatnich latach na popularności zdecydowanie zyskał gaz, który jest uważany za wygodne i ekonomiczne źródło ciepła. Jednak jego stosowanie nie wszędzie jest możliwe. Energię cieplną można także generować z energii elektrycznej, co bez wątpienia jest wygodnym rozwiązaniem.

Zużycie każdego z tych paliw generuje jednak koszty, które w dodatku wzrastają. Jedyną darmową energią jest energia odnawialna, jednak jej wykorzystanie wymaga inwestycji w odpowiedni sprzęt. Co zatem wybrać?

Ogrzewanie gazowe

Gaz jest uważany za wygodne źródło ciepła, ponieważ wykorzystujące go urządzenia pracują bez nadzoru i nie wymagają przechowywania opału. Sprzęt jest też tani w zakupie, mało awaryjny i przyjazny dla środowiska, ponieważ nie generuje sadzy, popiołu ani szkodliwych substancji podczas spalania. Ogrzewanie gazem ziemnym wymaga jednak podłączenia do sieci, która jest oddalona od większości nowych domów. Ponadto wcale nie jest tak tanie, jak mogłoby się wydawać. Ogrzewanie gazem płynnym jest jeszcze droższe i wymaga instalacji zewnętrznego zbiornika gazu.

Ogrzewanie z użyciem paliw stałych

Węgiel czy pellet do tej pory były uważane za jedno z najbardziej ekonomicznych rozwiązań, jeśli chodzi o ogrzewanie domów. Obecnie jednak dostępność tych surowców drastycznie się zmniejsza, a ceny wzrastają, dlatego coraz trudniej uznać je za ekonomiczne. Ponadto kotły na paliwa stałe generują szkodliwe emisje i wymagają nieustannego nadzoru oraz składowania opału. Drewno jest bardziej przyjazne środowisku, ale droższe.

Ogrzewanie elektryczne

Ogrzewanie elektryczne jest wygodne i bezpieczne. Sam piec nie emituje również szkodliwych substancji do atmosfery. Obecnie jednak ceny energii elektrycznej gwałtownie wzrastają, co znacząco wpływa na koszty ogrzewania tą metodą. Najskuteczniejsze kotły elektryczne generują natomiast 1 kWh ciepła przy użyciu 1 kWh prądu. Należy również wziąć pod uwagę, że ceny energii elektrycznej pozyskiwanej z tzw. źródeł tradycyjnych najprawdopodobniej nadal będą rosnąć.

Ogrzewanie z wykorzystaniem źródeł odnawialnych

Odnawialne źródła energii cieplnej to zdecydowanie najbardziej ekologiczne rozwiązanie. Okazuje się jednak również, że jest ono najbardziej ekonomiczne. Nowoczesne pompy ciepła, czyli urządzenia pobierające naturalne ciepło z powietrza, wody lub gruntu, są niezwykle wydajne. Do pracy potrzebują energii elektrycznej, ale zużywając jej 1 kWh, mogą wygenerować nawet 5 kWh ciepła. Dlatego pozwalają znacząco obniżyć koszty ogrzania budynku. Są przy tym bezobsługowe.

Tanie ogrzewanie domu – w co zainwestować?

Zależy Ci na możliwie niskich kosztach utrzymania domu? Najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem będzie zainwestowanie w pompę ciepła, której użytkowanie jest nawet kilkukrotnie tańsze w stosunku do innych rozwiązań. Dołączając do tego instalację fotowoltaiczną, pozyskasz darmowy prąd ze słońca do zasilania pompy, a więc w zasadzie bezpłatne ogrzewanie! Jedyną przeszkodą mogą być dość wysokie koszty inwestycyjne. Warto jednak pamiętać, że zwracają się one w zaledwie kilka lat. W ich obniżeniu pomogą natomiast dostępne dotacje z programów takich jak „Mój Prąd” i „Czyste Powietrze”.

Wciąż nie jesteś pewien, na jakie rozwiązanie się zdecydować? Skontaktuj się z nami – pomożemy Ci podjąć najlepszą decyzję.