Ogrzewanie pompą ciepła: fakty i mity
Pompy ciepła są stosunkowo nowym rozwiązaniem technologicznym, które wciąż budzi wiele dyskusji na temat wad, zalet i opłacalności inwestycji. Ograniczone doświadczenia oraz brak gruntownej wiedzy sprawiają, że w społeczeństwie krąży wiele sprzecznych, często nieprawdziwych poglądów na ich temat. Poznaj kilka najważniejszych faktów i mitów o pompach ciepła.
Mit: Pompa ciepła nie produkuje energii w niskich temperaturach
Pozyskiwanie energii przez pompę ciepłą odbywa się na zasadzie jej wymiany pomiędzy czynnikiem roboczym a dolnym źródłem. Może ona nastąpić wtedy, gdy pomiędzy tymi środowiskami istnieje różnica temperatur. Dlatego, jeśli glikol w instalacji pompy ma temperaturę niższą niż temperatura źródła, energia zostanie przez niego odebrana i przetransportowana do źródła.
Zgodnie z prawami fizyki każda substancja (środowisko), której temperatura jest wyższa od zera absolutnego (0 K), zawiera w sobie ładunek energii. Powietrze, które zimą ma -20°C, ma temperaturę 253.1500 K, której daleko do zera absolutnego. Faktem jest, że pompy powietrze/powietrze są zimą mniej efektywne niż pompy powietrze/ziemia. Nie oznacza to jednak, że nie pozyskują energii wcale.
Mit: Pompa ciepła jest ogrzewaniem elektrycznym, które dużo kosztuje
Owszem do pracy pompy ciepła jest potrzebny prąd, który będzie poruszał wentylatory i zasili sprężarkę. W rzeczywistości jednak ilość zużytego prądu jest uzależniona od współczynnika SCOP pompy, który wskazuje, jaki jest stosunek energii włożonej do pozyskanej. Przy pompie o współczynniku SCOP = 4 na każdą 1 kWh zużytego prądu uzyskuje się 4 kWh energii. Oznacza to, że koszt ogrzewania jest czterokrotnie niższy niż w przypadku systemu grzewczego elektrycznego.
Fakt: Pompa ciepła powietrze/powietrze jest tańsza i prostsza w montażu od gruntowej
Montaż pompy powietrznej nie wymaga wykonywania odwiertów pod kolektory. Zarówno jednostka zewnętrzna, jak i wewnętrzna są montowane na powierzchni gruntu. Dlatego koszt wykonania takiej instalacji jest znacznie niższy.
Fakt: Pompa ciepła latem może służyć za klimatyzator
Pompy ciepła działają na podobnej zasadzie jak domowe lodówki. Energia cieplna jest przekazywana do systemu grzewczego domu za pomocą czynnika roboczego, a chłodne powietrze jest wyrzucane na zewnątrz. Latem można odwrócić działanie urządzenia. Poza tym w okresie letnim podczas upałów pompę można przystosować do funkcji klimatyzatora, który będzie dostarczał chłodne powietrze do domu, a usuwał zgromadzoną w nim energię cieplną.
Mit: Pompa ciepła jest głośna
Hałas generowany przez pompę ciepła nie musi wcale być duży. Owszem, urządzenia typu split mają dość głośną jednostkę zewnętrzną, jednak można ją zamontować z dala od domowej strefy ciszy czy miejsca przebywania mieszkańców. Pompy typu monoblok natomiast są dobrze izolowane akustycznie, a generowany przez nie hałas wynosi około 60 dB. To tyle, ile emituje domowa lodówka.
Mit: Koszt inwestycji jest wielokrotnie wyższy niż kotłów grzewczych
Oczywiście sama pompa ciepła wraz ze wszystkimi urządzeniami pomocniczymi kosztuje kilkadziesiąt tysięcy złotych. Należy jednak wziąć pod uwagę dotacje, jakie oferuje państwo. Można je uzyskać z programów Czyste Powietrze Plus oraz Moje Ciepło, a kwoty dotacji w każdym z nich sięgają kilkudziesięciu tysięcy złotych. Dofinansowanie pompy oferuje też PGNiG. Jest ono skierowane do klientów indywidualnych i wynosi 4 000 zł na pompę ciepła typu powietrze/woda o klasie efektywności energetycznej A+. Jedynym ograniczeniem jest konieczność zakupu pompy ciepła u partnera PGNiG. Przy sprzyjających okolicznościach okres zwrotu inwestycji może się skrócić nawet do dwóch lat.