Pompa ciepła czy piec gazowy? Jaką instalację wybrać?

Wybór systemu ogrzewania do budynku to jedna z najważniejszych decyzji, jakie trzeba podjąć. Od tego, na co postawisz, zależą koszty, jakie poniesiesz na dostarczenie ciepła do domu na przestrzeni kolejnych kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu lat. Obecnie stawia się przede wszystkim na ekonomiczne, ekologiczne i bezobsługowe technologie. Pozostaje więc odpowiedzieć na pytanie: pompa ciepła czy piec gazowy? Poznaj wady i zalety obu technologii, aby podjąć świadomą decyzję!

Pompa ciepła i kocioł gazowy – co je łączy?

Zarówno pompy ciepła, jak i piece gazowe są zaliczane do grupy nowoczesnych źródeł ogrzewania. Obie technologie łączy wiele cech. Najważniejsze to:

  • wszechstronność, czyli możliwość podgrzewu ciepłej wody użytkowej i zasilania systemu grzewczego w budynku (pod warunkiem wybrania odpowiedniego typu urządzenia);
  • bezobsługowość – nie ma konieczności „palenia w piecu”, a jedyne zadanie spoczywające na użytkownikach na co dzień to kontrola termostatu;
  • wygoda użytkowania – związana z brakiem konieczności czyszczenia kotła czy dokładania paliwa;
  • przyjazność środowisku naturalnemu – oba typy urządzeń są zeroemisyjne;
  • wysoka sprawność produkcji energii cieplnej.

Dlatego można śmiało powiedzieć, że oba te systemy grzewcze mogą być dobrym rozwiązaniem, chociaż przy dokonywaniu wyboru trzeba mieć świadomość wad oraz zalet tych rozwiązań.

Wady i zalety pieców gazowych

Piece gazowe nowej generacji w ostatnich latach stały się wyjątkowo popularne, ponieważ gaz jako medium wyróżniał się niskimi cenami. Jednak w ostatnim czasie, z uwagi na niestabilną sytuację geopolityczną i energetyczną, stawki za dostarczanie tego paliwa poszły w górę i można się spodziewać dalszych podwyżek. Dlatego niewygórowane koszty zakupu gazu, które do tej pory były uznawane za zaletę tej technologii, dziś nie są już tak pewne, jak jeszcze kilka lat temu.

Nie można jednak odmówić piecom gazowym kilku ważnych zalet:

  • stosunkowo prostego montażu – pod warunkiem, że na posesji jest już przyłącze gazowe (jeśli go nie ma, wykonanie go będzie dodatkowym kosztem; trzeba też będzie uzyskać zgodę dostawcy gazu na jego poprowadzenie do działki);
  • cichej pracy kotła – jego działanie nie wywołuje dyskomfortu, nawet w środku nocy;
  • ekologicznego charakteru;
  • wysokiej sprawności – dochodzi do 110%, gdy w grę wchodzą piece gazowe z płaszczem wodnym;
  • relatywnie niskiej ceny samego pieca – zwłaszcza gdy porównać ją do kosztów zakupu pompy ciepła.

Trzeba jednak pamiętać, że decyzja o inwestycji w ogrzewanie gazowe oznacza konieczność wykonywania regularnych kontroli wentylacji i przewodów gazowych, a przede wszystkim – nie zwiększa niezależności energetycznej Twojego gospodarstwa domowego.

Zalety i wady pomp ciepła

Pompy ciepła to urządzenia, które ok. 70-75% energii potrzebnej im do pracy pobierają z odnawialnych zasobów naturalnych. Pozostała część to prąd.

Zasada działania systemu jest dość prosta: pobiera on ciepło z tzw. dolnego źródła, tzn. powietrza, gruntu lub (najrzadziej) wody, a następnie przekazuje za pośrednictwem czynnika chłodniczego do sprężarki. Tu następuje odparowanie czynnika chłodniczego i poddanie go działaniu wysokiego ciśnienia. W efekcie temperatura pobranej energii rośnie i może być ona przekazana do niskotemperaturowego systemu grzewczego.

Zaletami tego rozwiązania są:

  • możliwość znacznego zwiększenia niezależności energetycznej – zwłaszcza gdy połączysz pompę ciepła z fotowoltaiką, która zapewni darmowy, „zielony” prąd;
  • bardzo wysoka wydajność – w tych urządzeniach współczynnik COP sięga powyżej 4, co oznacza, że z 1 kWh prądu są wytwarzane 4 kWh ciepła;
  • wielofunkcyjność – odpowiednio dobrane urządzenie będzie nie tylko zasilać ogrzewanie (najczęściej podłogowe), ale także podgrzeje c.w.u., a latem posłuży jako klimatyzator.

Gdy zaś chodzi o wady, warto wskazać dość wysoki koszt początkowy (który można ograniczyć np. dzięki dotacjom z programu Czyste Powietrze lub Moje Ciepło) oraz – przy wyborze pompy gruntowej – konieczność wykonania odwiertu pod wykonanie dolnego źródła.

Podkreślamy też, że w obecnej sytuacji na świecie osoby, które myślą o inwestycji w pompę ciepła, powinny się z nią pospieszyć. Za kilka miesięcy może być problem z dostępnością tych urządzeń z uwagi na zakłócone łańcuchy dostaw.

 

Nie jesteś pewien, który system ogrzewania wybrać? Skontaktuj się z zespołem EkoHome, a pomożemy Ci podjąć trafną decyzję!