Rekordowe ceny węgla. Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu?

Wydatki na ogrzewanie pochłaniają coraz większą część Twojego domowego budżetu? Nie ma się co oszukiwać: będzie jeszcze gorzej, ponieważ ceny paliw kopalnianych rosną w zastraszającym tempie. Co zatem zrobić, aby zapewnić sobie komfort cieplny, a jednocześnie płacić mniej? Rozwiązanie jest proste: zmień system ogrzewania na ekologiczny. Zobacz, co możesz wybrać i ile na tym zyskasz.

Oszczędzanie na ogrzewaniu zaczyna się od wybrania ekonomicznej technologii

Od lat korzystasz z pieca węglowego? Nawet jeżeli w Twoim domu jest nowoczesny piec 5. klasy, w obecnych czasach to rozwiązanie może być mało ekonomiczne. Pogłębiający się kryzys energetyczny oraz niepewna sytuacja geopolityczna sprawiają, że ceny węgla rosną i trzeba się spodziewać, że to zjawisko się nie zatrzyma. Już w 2021 roku zaobserwowano wzrost stawek o 40%, teraz mówi się o podwyżce cen sięgającej nawet 100%, a może być jeszcze gorzej.

Warto więc już teraz pomyśleć o zmianie systemu ogrzewania budynku. Dobrym wyborem może być na przykład pompa ciepła. Taka inwestycja to sposób na znaczne zwiększenie niezależności energetycznej.

Pompy ciepła – sposób na tanie ogrzewanie

W ostatnim czasie widać wyraźny wzrost zainteresowania pompami ciepła. Z czego to wynika? Przede wszystkim z dwóch czynników.

  1. Pompy ciepła działają w oparciu o OZE

Mówiąc dokładniej – około 70-75% energii potrzebnej do wytwarzania ciepła przy pomocy tego urządzenia pochodzi z odnawialnych źródeł (powietrza, gruntu lub, najrzadziej, wody). Pozostałe 25-30% to prąd. Trzeba jednak pamiętać, że urządzenie pobiera go znacznie mniej niż standardowe systemy ogrzewania elektrycznego. Już to sprawia, że ogrzewanie staje się bardzo ekonomiczne, a dzięki temu rachunki ekspresowo maleją.

 

  1. Pompy ciepła zapewniają doskonałą wydajność

Nowoczesne urządzenia, które znajdziesz w ofercie EkoHome, wyróżnia COP na poziomie 4 lub wyższym. Co to oznacza? To, że z 1 kWh prądu wytwarzają one aż 4 kWh ciepła. To wartości nieporównywalnie wyższe niż te osiągane przez inne systemy grzewcze.

To już wystarczające atuty, które przemawiają za inwestycją w tę technologię, ale nie jedyne!

 

Nowoczesne, ekonomiczne ogrzewanie: dotacje przyspieszają zwrot z inwestycji

Oszczędności związane z bieżącymi wydatkami na ogrzewanie to największy atut pomp ciepła. Ale to nie jedyny powód, dla którego tę technologię można uznać za ekonomiczną. Warto pamiętać, że te urządzenia są zaliczane do kategorii OZE. A w związku z tym można wymienić szeroką gamę zachęt finansowych, które są oferowane tym, którzy zdecydują się na inwestycję.

Osoby prywatne, które zdecydują się na pompę ciepła, mogą skorzystać m.in. z:

  • dotacji z programów rządowych Czyste Powietrze lub Moje Ciepło – w ten sposób można uzyskać nawet do 21 000 zł dopłaty do inwestycji w to urządzenie;
  • ulgi termomodernizacyjnej od podatku PIT – można odliczyć nawet do 53 000 zł.

W efekcie, chociaż początkowy wydatek na pompę ciepła może się wydawać dość wysoki, czas, w jakim inwestycja się zwraca, jest relatywnie krótki. Szczególnie że jest to urządzenie, które będzie pracowało niezawodnie oraz bezobsługowo przez długie lata.

Chcesz się dowiedzieć, ile dokładnie możesz zaoszczędzić, decydując się na pompę ciepła? Zastanawiasz się, jaki typ tego urządzenia i jaka moc będą najlepsze dla Twojego domu? Skontaktuj się z ekspertami EkoHome. Przeanalizujemy Twoje potrzeby i przedstawimy Ci najlepsze rozwiązanie, a później zrealizujemy wszystkie prace – od projektu, przez montaż, aż do obsługi posprzedażowej. Zapraszamy do współpracy!