Tanie ogrzewanie zimą: jakie rozwiązania realnie się opłacają?

 

W klimacie umiarkowanym średnie roczne temperatury nie zapewniają komfortu termicznego przez cały rok. Chociaż latem powietrze ma nawet 35°C, zimą temperatura spada znacznie poniżej 0°C i nawet w dobrze ocieplonym budynku jest zbyt zimno, aby normalnie w nim funkcjonować. Z tego powodu każdy dom wymaga centralnego ogrzewania, które niesie za sobą często niemałe koszty eksploatacyjne. Które ze sposobów ogrzewania są najtańsze i najbardziej opłacalne?

 

Przegląd możliwości – paliwa stosowane do ogrzewania

 

Ludzie od niepamiętnych czasów ogrzewali swoje domostwa, wykorzystując do tego dostępne materiały. Początkowo w prymitywnych chatach palono ogniska, do których opał wystarczyło zebrać w pobliskim lesie. W miastach problem z opałem był większy, dlatego mieszkańcy musieli go kupować i magazynować. Poza drewnem pojawił się też węgiel, którego koszt zmuszał uboższych do spalania w piecach wszystkiego, co się do tego nadawało.

 

Węgiel i drewno nadal są podstawowym opałem, dostępnym też w przetworzonej formie pelletu czy ekogroszku, jednak obok nich pojawiły się też inne paliwa. Są to oleje opałowe i gaz. Do zasilania pieców grzewczych wykorzystuje się również energię elektryczną. Każde z tych paliw oznacza spory wydatek poniesiony rocznie na ogrzewanie domu. Jest on w dużym stopniu uzależniony od dostępności surowców, które jednak z roku na rok drożeją. To jeden z powodów, dla którego coraz więcej osób sięga po odnawialne źródła energii, wśród których w ogrzewaniu budynków prym wiodą pompy ciepła.

 

Paliwo a koszty ogrzewania

 

Poza nowoczesnymi pompami ciepła, które do pracy potrzebują jedynie niewiele prądu, wszystkie pozostałe systemy grzewcze są kosztowne w eksploatacji. Wynika to między innymi z faktu, że każde stosowane w nich paliwo jest produktem rynkowym, którego cena zmienia się wraz z inflacją. Z drugiej strony, nawet gdyby nie było inflacji, wahania cen są specyfiką rynku i są dyktowane popytem oraz podążą. Dlatego od czasu do czasu można się spodziewać podwyżek ekogroszku, pelletu czy gazu.

 

W ekonomicznym ogrzewaniu domu nie pomagają nawet nowoczesne kotły kondensacyjne, przystosowane do spalania ekologicznej i stosunkowo taniej biomasy. W każdym przypadku bowiem paliwo trzeba nie tylko kupić, ale i dostarczyć płatnym transportem oraz znaleźć miejsce do jego przechowywania. Jedynym źródłem zasilania, które nie wymaga magazynu, jest prąd, ten jednak zalicza się do najdroższych.

Ile kosztuje ogrzewanie domu różnymi rodzajami paliw?

 

Koszty eksploatacji systemu grzewczego są uzależnione od wielu czynników. Ceny paliw różnią się zależnie od regionu kraju, jakości opału, taryfy itp. Zgodnie z danymi, jakie zaprezentował X Kongres PORT.PC z 2 czerwca 2022 roku za ogrzewanie domu o powierzchni 160 m2 trzeba w bieżącym roku będzie zapłacić:

  • kocioł gazowy propan (spr. 90%) – 8840 zł,
  • kocioł kondensacyjny olejowy (spr. 90%) – 6860 zł,
  • kocioł węglowy (spr. 50%) – 6430 zł,
  • kocioł na pellet (spr. 85%) – 5630 zł,
  • kocioł gazowy kondensacyjny g2 (spr. 90%) – 5350 zł,
  • gazowa pompa ciepła (etas = 125%) – 4040 zł,
  • pompa ciepła powietrze/woda (SCOP = 3,9, ogrzewanie podłogowe) – 2940 zł,
  • pompa ciepła solanka/woda (SCOP = 4,3 ogrzewanie podłogowe) – 2660 zł.

Z powyższego wynika, że najtańszym systemem grzewczym jest ten wykorzystujący pompę ciepła zasilającą ogrzewanie podłogowe.

 

Dlaczego ogrzewanie pompą ciepła jest najbardziej opłacalne?

 

Chociaż pompy ciepła nie są najtańsze, a koszt ich montażu przewyższa inwestycję w piec kondensacyjny, istnieje wiele powodów, dla których warto się na nie zdecydować. Przede wszystkim jako ekologiczne źródła energii (OZE) są dofinansowywane przez państwo w ramach różnych programów. To sprawia, że czas zwrotu inwestycji znacznie się skraca, w niektórych przypadkach nawet do dwóch lat.

 

Inną korzyścią jest stały dostęp do odnawialnego źródła energii cieplnej, które jest niewyczerpane i nie trzeba za nie płacić. Inwestując w pompę o wysokim współczynniku SCOP, zyskuje się kilkakrotnie więcej energii, niż trzeba dostarczyć z sieci do zasilenia urządzenia. Przykładowo, jeśli do ogrzania domu potrzeba 20 kWh energii elektrycznej, pompa o współczynniku SCOP = 4 dostarczy ok. 80 kWh energii cieplnej.